Огляд інструментів для розмітки тканини


Магазини для шиття та рукоділля пропонують своїм покупцям величезний вибір найрізноманітніших засобів для розмітки тканини. Кожен з них має свої плюси та мінуси, а також особливості застосування, дотримуючись яких можна уникнути неприємних наслідків. Але перш, ніж почати використовувати в своїй роботі новий інструмент, перевірте його дію на невеликому відрізку тканини. Це дозволить Вам переконатися в якості інструменту, зручності його використання, перевірити якість ліній та легкість видалення розмітки після нанесення.

Розмітка не тканині


Мило – старий перевірений роками спосіб нанесення розмітки на тканину. Ще наші бабусі використовували обмилки господарського або туалетного мила як засіб для маркування тканини. На сьогоднішній день використовувати обмилки вкрай небажано. Так як наявність ароматизаторів та додаткових складових по догляду за шкірою, в такому милі, може викликати появу різних незмивних плям на делікатних тканинах. Тому фахівці радять використовувати спеціальне кравецька мило, виготовлене промисловим способом. Воно буває різних кольорів, що підходить для використання на різних відтінках тканини.

Крейда – популярний інструмент для розмітки, який знайомий нам ще з часів шкільних уроків шиття. Його доступність та кольорове розмаїття – одне з основних переваг. Але на відміну від мила, звичайна крейда має властивість кришитися та залишати сліди на руках та тканини. Тому на сьогоднішній день існує декілька більш зручних варіантів кравецької крейди:

  • Крейда з тримачем має спеціальний футляр, який дозволяє не бруднити руки під час використання.
  • Крейдове колесо. Даний інструмент під час використання обертає зубчасте колесо, яке наносить на матеріал тонку лінію крейдового порошку з контейнера. Випускається у вигляді олівця та має інші варіації.
  • Воскова крейда у своєму складі містить домішки воску. Така крейда не кришиться, залишає більш тонкий слід та її легко відіпрати. Розмітку восковою крейдою не можна прасувати, інакше сліди з воску залишаться на тканини.
  • Крейда-мило має трикутну або прямокутну форму із загостреними краями, що забезпечує зручне нанесення розмітки на тканину. Така форма дозволяє наносити тонкі чіткі лінії, які легко зникають при відпарюванні, не залишаючи слідів. Випускається білого, блакитного, рожевого та жовтого кольорів.
  • Зникаюча крейда має тонкі краї для нанесення ліній на матеріал та тримається на тканини протягом 24-36 годинє
Крейда для тканини


Восковий олівець – простий та дуже зручний у використанні інструмент з восковим стрижнем самих різних кольорів. Олівець м’яко наносить розмітку на тканину та довго тримається на матеріалі. Як правило, після прання всі лінії зникають. Існують моделі, які не потрібно точити. Не можна прасувати, інакше воскова лінія «в’їсться» в матеріал і залишить жирний слід.

Зникаючі маркери для маркування тканини з’явилися не так давно, але вже встигли отримати визнання. Цей простий у використанні інструмент нагадує звичайний фломастер, зручно лежить в руці та легко наносить розмітку на тканину. Маркери мають різну товщину стержня, яка легко підбирається під необхідний матеріал. Крім цього, завдяки своїй текстурі, нанесена маркером розмітка легко видаляється з тканини. Але не варто використовувати маркер для забарвлених тканин, екокожі або синтетичних матеріалів. Через можливу хімічну реакцію сліди від розмітки можуть залишитися і після прання.

За принципом своєї дії, зникаючі маркери бувають двох типів:

  • зникаючі маркери – маркування на тканині зникає самостійно через 12-72 години після нанесення;
  • водорозчинні – для видалення розмітки необхідно намочити холодною водою.
Мінус даного інструменту – якість конкретного маркера можна перевірити тільки після його придбання. Тому перед тим, як використовувати маркер для розмітки, обов’язково спробуйте його дію на непотрібному шматочку тканини.

Крейда кравецька


Гелевий стрижень для маркування нагадує стрижні для звичайних гелевих ручок, але має відмінність в способі видалення з тканини. Для цього матеріал з розміткою досить потримати пару хвилин під холодною водою або протерти вологою ганчіркою, після чого маркування зникне. Завдані стрижнем лінії не розтікаються, добре тримаються і легко лягають навіть на рельєфну тканину. Найчастіше такі стрижні використовуються для маркування шкіри, фетру та текстилю. Також завдяки своєму легкому нанесенню і видаленню ліній, така розмітка не псує зовнішній вигляд лакованих, акрилових матеріалів і шкірозамінників.

Копіювальний папір – спеціальний копіювальний папір, який працює за принципом всім знайомої «копірки». Під час використання його кладуть під тканину маркуючим шаром вгору, після чого на тканину кладуть викрійку і обводять всі необхідні лінії спеціальними копіювальними інструментами:

  • копіювальний ролик або лопатка дозволяє нанести тонку розмітку навіть на найделікатніші тканини;
  • копіювальне коліщатко з зазублинами – завдає розмітку на щільному плетеному матеріалі та гладкій поверхні (розмітка переноситься пунктирною лінією);
  • ручка для копіювального паперу з пластиковим та металевим кінцями використовується для обведення викрійок та нанесення ліній.