Як правильно кроїти тканину?


Чітка посадка одягу безпосередньо залежить від правильної побудови викрійки та якісного розкрою, це: підготовка тканини, розташування викрійки на тканині, наявності контрольних міток та інших важливих моментів. Такий одяг буде завжди радувати свого власника та вигідно підкреслювати всі переваги його фігури.

У кожної досвідченої швачки є своя техніка крою, яка була напрацьована роками та досвідом. Тому говорити про те, як правильно кроїти одяг, не варто. Але існує кілька універсальних правил, яких слід дотримуватися, щоб отримати якісний виріб.

Як правильно кроїти одяг

Декатировка – підготовка тканини до розкрою

Щоб в процесі носіння та після прання не було усадки одягу, матеріал необхідно попередньо підготувати. Для цього виконується спеціальна обробка (декатировка), яка сприяє попередній усадці тканини.

Процес декатировки здійснюється шляхом обробки тканини гарячою водою або парою з подальшим висушуванням для запобігання усадки. Більшість тканин при намоканні та пранні дають усадку. Як правило, це натуральні тканини, такі як льон, бавовна, натуральні шовкові та вовняні тканини. У той же час декатировку можна не всім з них, так як, наприклад, натуральний шовк не любить воду та його не можна піддавати високій температурі. Шовкові та лляні тканини можна прасувати не дуже гарячою праскою, щоб злегка прибрати зім’ятість. Тому перед декатировкою обов’язково перегляньте особливості обробки обраної для крою тканини.

Перевірка тканини на наявність дефектів

Перед розкроєм обов’язково перевірте відріз тканини на наявність дефектів та ткацьких вад: плям від масла, дірок, нерівномірного забарвлення тощо. Всі ці місця, якщо такі є, обведіть крейдою (милом), щоб при розкрої вони не потрапили під викрійки, а розташувалися між ними або використовувалися для внутрішніх деталей.

Перевірка малюнка та визначення лицьової та зворотньої сторони

Визначте лицьову та виворітну сторону матеріалу, акцентуючи свою увагу на характер лицьовї сторони: наявність ворсу, малюнка, виду переплетення та інших характерних елементів. Якщо тканина ворсиста, всі деталі виробу повинні кроітися з одним напрямком ворсу. Щоб його визначити, проведіть рукою паралельно кромці, якщо ворс легко лягає – це його напрямок, якщо підніметься – Ви провели проти нього.

Малюнок на матеріалі потрібно детально вивчити. Тканина в клітку або з симетричними малюнками необхідно кроїти з урахуванням збіги рапорту тканини у поздовжніх швах. Якщо ж малюнок має напрямок, стежте, щоб при розкладанні усіх деталей паперових викрійок їх нижні краї дивилися в одному напрямку. Великий одинарний малюнок, якщо він не просвічується на вивороті матеріалу, потрібно відзначити з виворітного боку. Це необхідно для того, щоб малюнок повністю потрапив під паперову викрійку, а не одна з його частин.

Визначення напрямку дольової нитки

Перед настилом тканини необхідно визначити напрямок його дольової нитки. Для цього знайдіть кромку тканини – нитка, яка проходить паралельно їй – дольова. Якщо на відрізі тканини кромки немає, визначити її напрямок можна шляхом різкого розтягування тканини уздовж суміжних країв. По дольовій нитці вона не буде тягнутися або розтягнеться незначно.

Розкладка викрійок

Під час розкладки деталей викрійки на матеріалі стежте, щоб лінія дольової нитки на викрійці поєднувалася з дольовою ниткою тканини. Для цього розкладіть великі деталі викрійки лінією дольової нитки паралельно кромці тканини або згину та скріпіть з тканиною шпильками. Слідкуйте щоб відстань початку та кінця лінії була на одній відстані від кромки. Потім обведіть викрійку гостро заточеним милом (крейдою або зникаючим фломастером) двома паралельними лініями: перша – прямо по контуру, друга – на відстані припусків на шви (якщо на паперовій викрійці не передбачені припуски).

Розкрій тканини


Намагайтеся розкладати деталі викрійки якомога економніше. Першими покладіть всі великі деталі (спинки та полички, рукава, деталі брюк) нижнім краєм до нижнього зрізу на відстані необхідного припуску або на величину підгинання. Невеликі деталі розмістіть у вільному проміжку між великими з урахуванням дольової нитки. Не забувайте про припуски на шви!

Розкрій тканини

Кроїти тканину необхідно спеціальними кравецькіми ножицями. Вони повинні бути гостро заточеними ти мати гострі кінці, для того щоб різати по всій поверхні леза. Це знизить навантаження на руку та дозволить зробити більш акуратний та рівний зріз. Деталі викрійки вирізаються по другій лінії, яка позначає контур деталі з припусками на шви. Слідкуйте, щоб лінія крою була рівною та чіткою, без рваних країв.

Підготовка тканини до розкрою