Як правильно шити трикотаж?


Трикотажний одяг комфортний та практичний. Він добре тягнеться, зручний в носці та абсолютно не обмежує рухів. При цьому шиття трикотажу – досить трудомісткий процес, і для роботи з ним краще всього використати спеціальне швацьке обладнання (оверлок та розпошивальні машини). Саме вони виконують еластичні шви, які добре тягнуться та одночасно зберігають форму матеріалу, що при роботі зі звичайною швейною машиною, вимагає особливої майстерності та додаткових знань. Так як же шити з трикотажу на звичайній швейній машинці? Дотримання наступних нескладних правил допоможе Вам впоратися з цим вередливим матеріалом.

Швейні голки для трикотажу

Для зшивання деталей трикотажного виробу, в першу чергу, необхідно підібрати правильну трикотажну голку. Від універсальної голки вона відрізняється закругленим вістрям, яке не прорізає матеріал, а акуратно проходить між волокнами, розсовуючи їх. Завдяки цьому, трикотажна тканина залишається цілою, а рядок виходить прямий та без дефектів. Компанія Schmetz пропонує декілька варіантів машинних голок для шиття трикотажу :
  • “Stretch” та “Super stretch” – голки з середнім кулястим вістрям. Завдяки спеціальній конструкції, такі голки запобігають пропуску стібків, тому їх використовують для шиття розтяжних матеріалів та високоеластичних синтетичних трикотажних полотен.
  • “Jersey” – голка із закругленим вістрям для шиття в’язаних виробів та щільного трикотажу з бавовни та шерсті.
  • “Twin Stretch” – подвійна голка для трикотажу та еластичних матеріалів. Часто застосовується для обробки низу виробів, замінюючи при цьому обробку тканини оверлоком.
Швейні голки для трикотажу


Номер голки для трикотажу підбирається індивідуально під товщину матеріалу (тонкий матеріал вимагає маленький номер голки, товстий – великий). Найчастіше радять застосовувати мінімально допустимі номери голки та при заміні номера завжди перевіряти якість стібка на невеликих клаптиках тканини.

Вибираємо нитки

Правильно підібрані швейні нитки – запорука отримання якісного рядка, тому для шиття трикотажних виробів, необхідно підбирати якісні еластичні нитки. Вони мають бути гладкі та довговолоконні. В основному, це нитки з нейлону, полиефірні нитки або нитки з поліестеру. Використання неякісних або інших типів нитки приведе до частого розриву нитки, і як результат – до неякісного, ненадійного шва.

При шитті подвійною голкою рекомендують в шпульку вставляти еластичну текстуровану нитку. Тоді на вивороті вийде красивий зиг-заг, а матеріал не буде збиватися та не скручуватиметься всередині шва.

Якщо нитки та голки підібрані правильно, а красивий шов так і не вийшов, необхідно перевірити та правильно налагодити натяг верхньої та нижньої нитки. У більшості випадків, майстри не рекомендують змінювати натяг шпульної нитки, але у випадку з трикотажними виробами – це може допомогти отримати рівний рядок без стягування!

Лапки для трикотажу

При зшиванні особливо еластичних трикотажних тканин особливу увагу варто приділити притискній лапці. Якщо тиск лапки на матеріал буде занадто сильний, то матеріал при шитті розтягуватиметься, і рядок вийде вільним. Тому обов’язково варто правильно виставити тиск притискної лапки під матеріал.

Також існують спеціальні лапки для роботи з трикотажем (“верхній транспортер” або “крокуюча лапка”). З їх допомогою легко зшивається два шари слизького еластичного трикотажу. В цьому випадку, лапка допомагає просувати верхній шар матеріалу, тоді як нижня зубчаста рейка рухає нижній шар. В результаті, отримуємо унісонний рух верхнього та нижнього шару тканини з однаковою швидкістю. Якщо лапки для трикотажу у Вас немає, то перед зшиванням слизького матеріалу рекомендується змітати усі деталі вручну.

Шиття трикотажу

Види швів для трикотажу

Будь-яка сучасна швейна машина має великий вибір швів, які можна застосувати при шитті трикотажу. У більшості випадків, для обробки усіх видів трикотажних матеріалів, підійде вузький шов “зиг-заг”. Також існує спеціальний “трикотажний” шов (у вигляді ялиночки) та багато різновидів “оверлочных” швів, якими можна обробити край матеріалу. Усі вони дозволяють рядку розтягуватися разом з матеріалом, не стягуючи тканину. Перед тим, як приступити до зшивання деталей виробу, обов’язково протестуйте усі види швів на невеликому клапті, і підберіть найбільш зручний.

Як шити трикотаж на старих швейних машинах, де немає можливості використати шов “зиг-заг”? Якщо трикотаж досить щільний та не сильно тягнеться, його можна обробити за допомогою звичайного прямого рядка. В цьому випадку, при зшиванні деталей, необхідно злегка розтягувати матеріал руками. При цьому, шити треба повільно, контролюючи рівномірне натягування тканини по всій довжині шва.

Подвійна голка для трикотажу

Використання флізеліну та інших зміцнюючих матеріалів

В деяких випадках, для полегшення процесу шиття, під матеріал підкладають паперові смужки, кальку або використовують клейовий флізелін. Вони запобігають розтягуванню матеріалу при зшиванні та утворенню складок. Після зшивання такий папір легко видаляється. Варто також пам’ятати, що використовувати клейовий флізелін для сильно еластичного трикотажу – забороняються! В цьому випадку, краще використати зміцнюючу плівку, яка легко розчиняється після змочування теплою водою. Це дозволить якісно обробити еластичний трикотаж, він не буде стягуватись, а шов виглядатиме охайно.

Давайте підсумуємо!

Шити трикотаж треба спеціальними голками c заокругленим вістрям (голки “Stretch”, “Super Stretch”, “Jersey” та “Twin Stretch”) та якісними еластичними нитками (нейлонові, полиефірніе або полиестрові). Перед роботою з трикотажним виробом, переконаєтеся в якості голки та нитки на пробному матеріалі, прошивши декілька рядків. При цьому, щоб отримати якісний шов, також необхідно правильно налагодити швейну машинку: відрегулювати тиск притискної лапки, налагодити режим подання тканини, а також, натяг верхньої та нижньої голки.