Витрата тканини. Як розрахувати скільки потрібно тканини для пошиття виробу?


Розрахунок тканини – важливий етап при розкрої одягу, адже точний прорахунок дозволить уникнути зайвих витрат на матеріал та позбавить Вас від накопичення непотрібних шматків. Отже, як же правильно порахувати, скільки потрібно тканини на майбутній вироб? Проаналізуємо?

Що впливає на витрати тканини?

На точний розрахунок витрат матеріалу впливає багато чинників, враховувати які варто перед купівлею матеріалу. В першу чергу, це розмір та зріст людини, на яку буде шитися річ, фасон виробу, ширина тканини, її характеристики та наявність декоративних елементів або дефектів на ній.

Розрахунок тканини

Розмір та зріст

Розрахунок необхідного метражу матеріалу для пошиття одягу безпосередньо залежить від необхідного розміру виробу та зросту людини. Так на одну модель спідниці для жінок з різним типом фігури та зростом потрібні різні витрати тканини. Такий же принцип має розрахунок тканини для домашнього текстилю – чим більше розмір виробу, тим довший знадобиться відріз матеріалу для нього.

Ширина матеріалу

Ширина підібраного матеріалу має значний вплив на процес пошиття виробів. Саме від неї залежить вибір моделі, розробка конструкції, зручність розміщення лекал та економічність розкрою. Тому, якщо Ви купили вузький відріз тканини, будьте готові до додаткових витрат. Адже, щоб розкроїти деталі широких виробів на матеріалі, потрібні дві довжини тканини. Також варто розуміти, що в цьому випадку велика частина тканини піде в обрізки.

Ширина матеріалу може бути різною – від 35-50 см до 260-300 см. Як правило, наступні матеріали мають таку ширину:

  • натуральні тканини, такі як шифон та шовк – від 90 до 130 см,
  • натуральне мереживо – від 60 до 145 см,
  • трикотаж — 110-180 см;
  • постільні тканини – 180-280 см.
Варто також враховувати сипкість тканини та її схильність до усадки. Сипуча тканина потребує більше припусків при розкрої.

Напрямок ворсу або малюнок

Скільки потрібно тканини


Наявність ворсу або малюнка з чітким раппортом збільшує витрату тканини, в середньому до видаткового метражу потрібно додати ще 30-40 см. Матеріал з ворсом, чітким раппортом або купон з явним верхом та низом вимагає розкладку всіх деталей викрійки в одному напрямку (напрямок ворсу на всіх деталях повинно йти зверху вниз). Крім цього, малюнок, що повторюється вимагає поєднання деталей (клітина до клітки, смужка до смужки).

Наявність дефектів

Матеріал з плямами від олії, дірками, затяжками, заводськими мітками не найкращий варіант для розкрою. Але якщо вибір не великий, а тканина дійсно Вам сподобалася, розкладати деталі викрійки потрібно так, щоб уникнути попадання на ці місця. Це збільшує витрату тканини.

Фасон

Складність фасону також має великий вплив на витрату: чим більше додаткових деталей має виріб, тим більше необхідно тканини. Такі елементи фасону, як накладні кишені, складки, капюшон або клапани також збільшують витрату тканини приблизно на 30-40 см. Як правило, такі витратні місця фасону видно відразу, але бувають і менш помітні, але не менш затратні фасони, які вимагають розкрою тканини по косій. В такому випадку витрата тканини буде прямо залежати від Вашого вміння компактно та правильно розкласти викрійку.

Розрахунок тканини

Витрата тканини на вироби простого фасону визначається шляхом математичного розрахунку. Новачкам найкраще починати з прорахунку матеріалів для простих виробів. Наприклад, прості геометричні форми постільної білизни дозволяють значно полегшити процес розрахунку. При цьому обов’язково враховуються всі необхідні припуски на шви, а також ширина матеріалу.

Витрата тканини


Якщо ж фасон виробу складний, правильний розрахунок тканини можна отримати двома способами:

  1. Розкладка макета в масштабі
  2. Створюємо макет виробу в масштабі 1: 5 – довжину відрізка множимо на 2 та ділимо на 10. Наприклад, відрізок 28 см: 28 х 2/10 = 5,6. На макеті довжина відрізка 5,6 см буде відповідати довжині деталі в натуральну величину 28 см. Дотримуючись масштабу створіть макет, нанесіть на всі деталі фасонні лінії та напрям дольової нитки, обведіть контур додавши припуски, пронумеруйте та розріжте викрійку. Викреслюємо в такому ж масштабі матеріал, позначаючи його ширину та розкладаємо на ньому всі деталі викрійки. За допомогою лінійки виміряйте довжину ділянки, яку займають деталі. Отриманий розрахунок переведіть в розмір тканини – довжину помножте на 10 та розділіть на 2. Це і буде Ваша необхідна витрата.
  3. Розкладка готових викрійок на столі
  4. Якщо у Вас є готові викрійки, перевірте їх кількість, наявність згинів та напрямок дольової нитки. Бажано відшити макет, щоб перевірити кількість та довжину виробу. Провести коригування, та вже за уточненими лекалами, робити розкладку. Розкладіть на столі або підлозі два сантиметри під прямим кутом, на одному з них лінійкою відміряйте та відзначте ширину матеріалу. На зазначеній ділянці розкладіть перевірені лекала, згідно напрямку дольової нитки та виміряйте довжину ділянки зайнятого лекалами. Це і буде Ваш необхідна витрата матеріалу.
Голки для побутових швейних машинок всіх типів тканин переглянути можна тут.