Вишивка на швейній машинці


Вишивка – один з яскравих способів зробити свої речі виразними та унікальними. Раніше над декоруванням одягу можна було працювати кілька тижнів, а то і місяців безперервно, але з появою швейних машин, цей процес значно прискорився.

Машинна вишивка буває двох видів:

  • за допомогою сучасних вишивальних машин, де візерунки створюються автоматично по запрограмованому дизайну або зображенню. В цьому випадку необхідно тільки завантажити в машину обрану малюнок-схему, правильно встановити матеріал та Ваша помічниця зробить всю роботу сама;
  • вишивка на швейній машинці “вручну”. Будь-яка швейна машина, у якій є можливість зміни натягу нижньої та верхньої нитки, може бути налаштована для вишивки. Це досить трудомісткий та клопіткий процес, який вимагає певних умінь та знань. Нижче, ми перерахуємо основні моменти, які необхідно знати, перш ніж приступити до вишивки на машинці.
Голки для вишивання

Підготовка до роботи: робоче місце

Перед початком роботи, в першу чергу, потрібно звільнити робочий стіл від зайвих речей та підготувати всі необхідні інструменти. В процесі роботи Вам обов’язково знадобляться:

  • пластикові п’яльця різних розмірів (діаметром 15-20см) з невисоким бортиком;
  • гострі ножиці для обрізки ниток;
  • олівець, що змивається для нанесення малюнка;
  • сподкладка-стабілізатор для фіксації еластичних та тонких тканин в п’яльцях (найкраще використовувати водорозчинний стабілізатор).
Швейну машинку рекомендується встановлювати на гладкому столі поруч з гарним освітленням. Якщо робота буде проходити у вечірній або нічний час – не забудьте помістити додаткове джерело світла, яке буде добре висвітлювати робочу зону.

Налаштовання швейної машини

Перш ніж приступити до налаштування швейної машини, обов’язково ознайомтеся з інструкцією по експлуатації. Після чого необхідно зробити наступні маніпуляції та встановити наступні настройки:

  • зняти притискну лапку;
  • опустити зубці нижнього просування тканини;
  • встановити регулятор рядків в нульове положення;
  • послабити натяг верхньої нитки: натяг верхньої нитки при вишивці має бути слабшим, ніж нижній.

Заправляємо тканину в п’яльця

Для вишивки можна використовувати будь-який матеріал, але при машинній вишивці на еластичних або тонких тканинах, необхідно використовувати фіксуючі основи (стабілізатори), які будуть фіксувати тканину в процесі роботи, не даючи їй деформуватися. Також рекомендується наносити візерунок не на тканину, а на стабілізатор (в цьому випадку краще всього підійде водорозчинний флізелін).

Тканина з малюнком або флізеліном з візерунком заправляємо в п’яльця. Для цього необхідно розташувати тканину з візерунком в центрі великого кільця п’ялець, після чого, зафіксувати його внутрішнім кільцем, дотримуючись перпендикулярності поздовжньої та поперечної ниток, без перекосів. Матеріал повинен бути добре натягнутий (але не розтягнутий) без провисань, від цього залежить якість готової роботи.

Вишивка на швейній машинці

Правильно обираємо матеріали: нитки

Для отримання рівної строчки та акуратно виконаної роботи необхідно використовувати якісні матеріали. Тому потрібно підійти до їх вибору розумно.

  • Для вишивки найбільше підійдуть поліестерові нитки яскравих кольорів. Вони стійкі до хімічної та термічної обробки, тому навіть після прання така вишивка не злиняє.
  • Для вишивки на тонкому матеріалі найкраще використовувати віскозні нитки , які добре підійдуть для створення ажурних нарядів.
  • Для шкіри та щільного деніму (джинс) підійдуть бавовняні нитки – вони добре виглядають на грубих тканинах та мають високу міцність, але з часом можуть змінити свій колір

Голки для вишивання

Для вишивки на побутових швейних машинах використовуються спеціальні голки з округлим вістрям. Така форма вістря з легкістю проходить між волокон матеріалу, не розрізаючи тканину, а також запобігає пошкодженню вишивальної нитки при невеликій відстані між стібками. Збільшений розмір вушка та спеціальна форма жолобка вишивальної голки дозволяє використовувати товсті вишивальні нитки та нитки з вовни.

Компанія Schmetz GmbH випускає цілу лінійку голок для машинної вишивки, кожна з яких має свою особливість:

Машинна вишивка, голки

Початок роботи: перші стібки

Свою першу роботу краще почати з бавовняної тканини. Нанесіть на клапоть малюнок та вставте його в п’яльця. Заправте підібрані в тон нитки, підведіть під голку тканину в п’яльцях та опустіть важіль притискної лапки. Почніть рядок з закріпки, проклавши кілька стібків на одному місці, і спробуйте прокласти строчку по нанесеному візерунку, рухаючи п’яльця обома руками і підбираючи зручну для Вас швидкість шиття. Всі нові шви в візерунку необхідно починати з закріпки, при цьому протягування між рядками потрібно обрізати. Після закінчення роботи всі вільні нитки потрібно зав’язати у вузли та акуратно обрізати.

Якщо якість тренувальної роботи Вам не сподобалося, необхідно продовжувати до тих пір, поки рядок не буде рівним, а стібки однакової довжини. Також в інтернет-мережі можна знайти безліч майстер-класів, як навчитися вишивати декоративними швами, гладдю, напівгладдю та валиком.