Як обрати ножиці для шиття


Кравецькі ножиці – один з основних та найважливіших аксесуарів для шиття, від правильного вибору якого залежить якість та швидкість роботи. На відміну від канцелярських, вони мають особливий кут заточування та загострений кінчик леза, який з легкістю прорізає будь-які тканини, а також спеціальну форму леза, зробленого з високоміцної, нержавіючої сталі.

Як правило, кожній швачці у своєму арсеналі треба мати як мінімум дві-три пари кравецьких ножиць :

  • для тканини;
  • для дрібних декоративних робіт;
  • для обрізання нитки.
Види ножиць для тканини

Ножиці для тканини

Існує цілий ряд кравецьких ножиць для тканини, які класифікуються залежно від щільності матеріалу. Вони можуть відрізнятися розміром, шириною та формою леза, а також сферою застосування. Виділяють наступні види ножиць для тканини:
  • ножиці для розкрою тканини;
  • фігурні ножиці, ножиці зигзаг та хвиля;
  • ніж для розкрою хутра та шкіри.
Від інших видів ножиць для шиття, розкрійні відрізняються великим розміром та особливою асиметричной формою, яка призначена для зниження навантаження на суглоби руки під час роботи. Нижня ручка ножиць овальної форми, що дозволяє зручно взятися відразу чотирма пальцями, не натираючи руку. Така форма ручки зроблена для того, щоб в процесі крою нижнє лезо не підіймало матеріал, а нижнє руків’я спиралося об стіл. Таке положення дозволяє легко та рівномірно прорізати матеріал, не зрушуючи його зі стола розкрою.

При виборі якісних швейних ножиць завжди звертайте увагу, щоб їх леза змикалися на кінчику, злегка заходячи один на одного. Такі ножиці легко та акуратно прорізатимуть тканину по всій довжині леза, у тому числі кінчиками, не зажовуючи матеріал.

Для розкрою, різних по товщині та щільність матеріалів, необхідно використовувати відповідний розмір ножиць. Так ножиці для легких тканин мають коротке лезо, тоді як довжина лез у ножиць для важких тканин може досягати більше 40 см. Тому професійні закрійники у своїх майстернях використовують більше 3-х різних видів ножиць для тканини. У побутовому використанні зазвичай застосовуються одні універсальні розкрійні ножиці, середнього розміру.

Як вибрати кравецькі ножиці


Ні в якому разі не використайте ножиці для розкрою тканини при роботі з паперовими та картонними викрійками. Це приведе до їх затуплення. Для цих видів робіт необхідно мати окремі канцелярські ножиці.

При роботі зі шкірою та хутряними шкірками, як правило, використовують спеціальні розкрійні ножі для шкіри. Вони без особливих зусиль акуратно прорізають щільну шкіру не ушкоджуючи її, роблячи непотрібні надрізи. Хутряна шкіра також легко піддається розкрійному ножу, при цьому хутро залишається цілим. Якщо ж використовувати для шкіри розкрійні ножиці, зріз буде нерівномірний, з рваними краями, а ножиці з часом затупятся.

Фігурні ножиці використовуються для швидкої обробки припусків ти зрізів тканини, запобігаючи осипання. За допомогою фігурних ножиць можна різати тканину, тонку шкіру, фетр та інші декоративні матеріали. Як правило, їх використовують для крою одного шару матеріалу, іноді – двох шарів тонкої тканини.

Фігурні ножиці буваю двох видів: зигзаг та хвиля. Також у них буває три основні розміри:

  • 5 мм – стандартний розмір;
  • 7 мм – для створення декоративного ефекту;
  • 3,5 мм – для розкрою дрібних деталей, особливо необхідні при шитті текстильних ляльок.
Фігурні ножиці для тканини

Ножиці для дрібних робіт

Як правило, ножиці для дрібних робіт невеликого розміру та мають гострий тонкий кінчик. Вони призначені для виконання розтину, підрізання, відрізання зайвих ниток та розпорювання непотрібних швів. З їх допомогою можна легко підлізти під шов, а також, зробити делікатні зрізи. Деякі види ножиць для обрізання тканини можуть мати зігнуті ручки, що дозволяє обрізати нитки при вишиванні на п’яльцях, а також, обрізати аплікації не вивертаючи руку. Існує окремий вид пружинних ножиць для обрізання ниток. З їх допомогою можна легко підлізти під лапку, щоб обрізати кінчики нитки.

Кравецькі ножиці Schmetz

Ножиці німецької компанії Schmetz мають лезо з нержавіючої високоякісної сталі холодного загартування та зручні міцні ручки з щільного пластика з гумовими вставками. Вони зручно лежать в руці та не ковзають при роботі, роблячи процес крою зручним та легким.