7 способів як обробити шви без оверлоку


Оверлок є незамінним інструментом в процесі обробки країв деталей виробів. Його призначення – обробка зрізів матеріалів для запобігання його осипання або розпускання. На жаль, не кожна починаюча швачка має можливість придбати для роботи таке дороге обладнання. Але без обробки країв ніяк не обійтися, так як це невід’ємний етап процесу шиття. Тому давайте розглянемо 7 простих способів, як обійтися без оверлока в обробці зрізів тканини.

1.Зріз фігурними ножицями

Обробка країв тканини без оверлока


Швидкий та простий спосіб обробки краю тканини без оверлока. Застосування фігурних ножиць «зиг-заг» або «хвиля» дозволяє захистити край тканини від осипання в процесі носки виробу. Але на жаль, такий метод не підходить для обробки сильно сипучих матеріалів.

2. Прямі рядки з підгином

Обробка країв тканини без оверлока


Для обробки швів без оверлока під час сточування виробів можна використовувати пряму строчку з подгибкой. Для цього необхідно підігнути краї зрізів всередину та запрасувати, після чого, треба прокласти пряму строчку уздовж підігнутого краю. Також можна обробити низ виробу, підігнувши зріз тканини всередину та, відпрасувавши, прострочити прямим швом.

3. Зигзагоподібний рядок

Обробка країв тканини без оверлока


Всі сучасні швейні машини мають функцію «зиг-заг». Багато починаючих швачок використовують цей рядок для зточування деталей та обробки низу трикотажних виробів. Такий шов виходить еластичним та дозволяє, на перший час, обійтися без оверлоку.

Швом «зиг-заг» можна з легкістю обметувати щільні та товсті тканини, тоді як при роботі з легкими та сипучими матеріалами, можуть виникнути проблеми – стягнутий не естетичний рядок. Для вирішення цієї проблеми можна зшити припуски разом, відступивши від краю та проклавши зиг-заг. Після чого обрізати надлишки та відпрасувати шов, уклавши обметану частину в потрібну сторону.

4. Строчіння подвійною голкою

Обробка країв тканини без оверлока


Обробка краю тканини подвійною голкою – один з головних лайфхаків: “як шити трикотаж без оверлоку”. Завдяки своїй будові такий шов зберігає свою еластичність та підходить для роботи з будь-якими видами трикотажних тканин (від делікатного до самого товстого). Завдяки використанню подвійної голки можна легко обробити низ трикотажного виробу або прокласти акуратну подвійну строчку на сорочках та на джинсовому одязі.

Використовують подвійні голки тільки для машин з функцією зигзагоподібної строчки, а для того, щоб її правильно встановити в машинку, треба прочитати нашу попередню статтю: «Як шити подвійною голкою».

5. Псевдо оверлочний шов

Обробка країв тканини без оверлока


Використання «оверлочного» шва на звичайній швейній машинці – ще один варіант, як можна швидко обробити зрізи без оверлоку. Такий шов прокладається приблизно в 5 мм від краю матеріалу при роботі з щільним трикотажем. Шити тонкі матеріали варто з великим відступом, тоді край не стане деформуватися та стягуватися. Як правило, надлишки тканини обрізають.

Псевдо оверлочний шов дуже нагадує обметку на оверлок, але по еластичності дещо поступається йому.

6. Обробка косой бейкою

Обробка країв тканини без оверлока


Візитною карткою цього способу обробки зрізу тканини є красива виворіт виробу. Цей спосіб у своїй роботі часто застосовують модельєри, які вибирають косу бейку контрастного кольору. Такий вибір дозволяє досягти цікавого та ефектного результату.

Для цього способу знадобитися коса бейка шириною 3 см, яку можна купити або зробити самому, та трохи часу. Зігніть бейку на дві частини так, щоб нижня частина була трохи ширше верхньої (на 1-2 мм). Загорніть припуск вироба бейкою і, злегка натягуючи її, прокладіть шов точно в край. Слідкуйте, щоб під час роботи бейка лягала рівно без складок, а її нижній край був приточений у шов. Після обточування запрасуйте всі краї.

7.Французький або білизняний шов

Обробка країв тканини без оверлока


Більш складними варіантами обробки краю тканини є французький та білизняний шви. Білизняний шов використовують для обробки припусків на тонких тканинах, тоді як французький застосовується у постільній білизні, джинсових виробах та сорочках.

Технологія їх виконання схожа, але має деякі суттєві відмінності. Для французького шва обидва припуска запрасовують на одну сторону. При цьому нижній припуск обрізають до 0,5 см, а край верхнього припуску треба підігнути та настрочити на виріб.

При використанні білизняного шва припуски зашиваються всередину: деталі складаються лицьовою стороною назовні та потім їх треба зістрочити, потім розгладити та обрізати надлишки. Після цього деталі складають лицьовими сторонами всередину та припрасовують. Прокладаємо шов та знову припрасовуємо. Як результат – акуратно оброблені шви та акуратний виворіт.