8 основних видів ниток для швейних робіт


Ні для кого не секрет, що нитка є незамінним матеріалом для створення одягу. З її допомогою можна з’єднати не тільки деталі одягу з тканин, шкіри, хутра та трикотажних полотен, але і виконати декорування, додати застібки, пришити ґудзики та додати вишивку. Але, як Ви вже зрозуміли з назви цієї статті, «універсальних» ниток не існує, тому не кожна нитка підійде для тих чи інших процесів. Зважаючи на це, незалежно від того, шиєте Ви вручну або на швейній машинці, нитку необхідно підбирати індивідуально, в залежності від особливостей матеріалу та виду швейних робіт. Давайте розберемося на що потрібно звертати увагу при виборі ниток та який вид підходить до яких операцій.

Нитки для шиття

Товщина та склад нитки

Для правильного вибору ниток, перш за все, необхідно звертати увагу на їх товщину та склад. Швейні нитки виготовляють з:

  • натуральних (бавовняні, лляні, шовкові);
  • синтетичних волокон (віскозні, поліестерові, поліамідні).
Також існують комбіновані нитки з різних видів волокон. Кожен з цих видів має свою міцність та сферу застосування. Наприклад, натуральні бавовняні нитки використовують для пошиття дитячого одягу, лляні завдяки їх міцності застосовують для пошиття технічних виробів або створення мережив, а прозорі синтетичні мононитки для вишивки бісером. При цьому шовкові нитки через свою недостатню міцність практично витіснені своїм хімічним аналогом – віскозними нитками.

Швейні нитки


Товщина нитки визначається її торговим номером або лінійною щільністю. Чим вище номер нитки, то вона тонша. Наприклад, нитки № 100 застосовують для шиття легких тканин, а нитки № 30 використовуються для роботи із важкими та щільними тканинами. При цьому варто пам’ятати, що різні за складом нитки будуть мати різну нумерацію. А це означає, що шовкові та поліестрові нитки з одним номером не будуть однакової товщини.

Призначення швейних ниток

1. Зметування виробів. Для виконання ручних робіт, в тому числі зметування, відмінно підійдуть тонкі (№ 60-80) бавовняні нитки торгової марки «Прима». Вони легко рвуться та без проблем видаляються при необхідності. Але варто звернути увагу, що яскраві та темні нитки можуть пофарбувати матеріал. Тому рекомендується використовувати бавовняні нитки світлих тонів.

Як обрати нитки для шиття


2. Сточуючі рядки. Поліестрові (штапельні поліефірні нитки) за своєю структурою та виглядом схожі на бавовняні, але мають більшу міцність та меншу усадку. Тому їх найчастіше використовують при машинному шитті та сточуванні деталей виробів з матеріалів різної товщини та щільності.

3. Відстрочка джинсів. Для виконання відстрочки на джинсових виробах рекомендується використання армованих ниток. Ця комплексна нитка має особливе плетіння з двох видів волокон та має високу зносостійкість, міцність та еластичність. Вони також мають незначну усадку, що актуально при роботі з натуральною та штучною шкірою.

4. Обметування внутрішніх швів. Для обметування зрізів деталей на оверлоці рекомендують використовувати поліестрові текстуровані нитки. За рахунок переплетення декількох волокон та «пухнастої» структури, нитка має особливу еластичність. При правильному підборі голки для оверлока, це дозволяє прокладати розтяжні шви та шви, які добре настиляються та необхідні для обробки зрізів тканин. Також текстуровані нитки підходять для пошиття виробів з еластичного трикотажу. Для обметування деталей з легких тканин, таких як органза та шифон, краще підходять нитки з натурального шовку.

5. Створення збірок. Швидко та легко створити збірку можна завдяки нитці-гумці. Вона пружна та добре тягнеться. Також, на відміну від еластичної тасьми, нитку можно нашивати прямо на тканину.

6. Обметування петель. Для обметування петель часто використовуються капронові нитки. Вони відрізняються високою міцністю, щодо зносостійкості з ними не зрівняється жоден з інший вид.

7. Сточування деталей різних кольорів на двосторонніх виробах. Для того, щоб отримати однаково малопомітний шов з двох різнокольорових сторін, можна використовувати напівпрозору мононитку-хамелеон. Вона має спеціальне напилення, що дозволяє їй підлаштовуватися під колір матеріалу.

8. Машинна вишивка. Для машинної вишивки найчастіше використовують віскозні нитки. Вони мають стійкі яскраві кольори та по зовнішньому вигляду схожі на нитки з натурального шовку. Для вишивки бісером використовують прозору або забарвлену в темний колір мононитку. Вона відносно жорстка на дотик та не підходить для зшивання деталей, але з нею без проблем впорається машинна голка для вишивання.

Визначаємо якість нитки

Якісні швейні нитки повинні бути:

  1. Міцними та досить еластичними, щоб створювати необхідну міцність шва при експлуатації виробу.
  2. Однакової товщини для рівномірного натяжіння нитки в швейній машинці та отримання якісного шва.
  3. Мати стійке забарвлення.
  4. Термостійкими до впливу праски або тертя при носінні виробу.